Proč používat přírodní deodorant

V dnešní době je pro většinu lidí zcela samozřejmé pečovat o své tělo a dodržovat základní hygienické návyky. S tím samozřejmě také souvisí používání nejrůznějších kosmetických přípravků k maskování, nebo omezování lidského pachu. Vždy se však najde nějaká výjimka a jistě si dovedeme představit situaci, kdy v létě jedeme v MHD a některý z cestujících nám nejen stojí v osobní zóně, ale dokonce vydává nelibý odér za tři. Proto si povíme něco o deodorantech a jak je správně vybrat.

Pocení

Pocení je jedním ze základních a zcela přirozených mechanismů termoregulace našeho těla. Dále z těla vylučuje minerály, některé škodlivé látky a podobně. Z biologického hlediska je (bylo) pak jedním z faktorů, který určuje správný výběr partnera. V potu jsou totiž přítomny některé hormony, které zapříčiní, že nám některý člověk voní a jiný zase ne.

 

Deodoranty vs. antiperspiranty

Z výše zmíněného odstavce je jasné, že pot je naší nedílnou součástí a zastává velmi důležité funkce v kažodenním životě všech lidí. Proto bychom jej neměli potlačovat antiperspiranty, které svým složením zúží vyústění potních žláz. Od deodorantů nic takového nečekejte. Ty mají pouze překrýt tělesný pach, případně eliminovat bakterie, které jej způsobují. V běžných deodorantech však bývají problematické soli hliníku, které jsou toxické a nebo nešetrné konzervanty (parabeny,…), které mohou vyvolat alergickou reakci. V přírodní variantě je místo solí hliníku často přítomna soda bicarbona, která poskytuje přijatelnou alternativu k výše uvedené složce. Aktivní látky omezující růst bakterií jsou obsaženy např. v podobě přírodních esenciálních olejů, nebo výtažků z rostlin, jež tuto funkci splňují. Některým jedincům také může vadit přítomnost alkoholu, který kůži vysušuje a tak by se naše pozornost měla ubírat i tímto směrem. Pak už záleží jen na nás, jakou formu deodorantu zvolíme.

 

Závěrem

Vzhledem k tomu, že deodoranty nanášíme s každodenní pravidelností na velmi citlivou pokožku podpaží a do blízkosti prsních žláz, neměli bychom jeho výběr podcenit a riskovat tak nepříjemné zdravotní komplikace, které po čase mohou nastat.

 

Lenka

z blogu Piosek