Proč používat přírodní kosmetiku?

Každý z nás se setkává s nejrůznějšími kosmetickými přípravky takřka od narození. Používáme je i několikrát denně po celý náš život a proto bychom jejich výběru měli věnovat značnou pozornost. Ne vše, co má krásný obal, vůni, nebo barvu je totiž ze zdravotního hlediska v pořádku. Konvenční kosmetika obsahuje řadu chemických látek, které jsou řazeny k alergenům, endokrinním disruptorům, ale také karcinogenům a dalším.

Mnoho z těchto chemických látek obsažených v kosmetických přípravcích se vstřebává do našeho organismu kůží. Z toho důvodu mohou působit škodlivě nejen na povrchu, ale i uvnitř těla, kde se některé z nich mohou metabolizovat na ještě škodlivější, ukládat se do tzv. dep (to tvoří např. tuková tkáň) a nebo zatěžovat orgány jako ledviny, játra aj. Kromě toho většina z nich působí škodlivě na životní prostředí. Nejvíce postižen je vodní ekosystém a pak okolí majitelů jímek, nebo septiků, jejichž obsah může značně ovlivnit nejen bezprostřední vzdálenost od zdroje. 

Když nadpisy na etiketě lžou

Při výběru té správné kosmetiky si nestačí přečíst nadpis o tom, že je kosmetika ,,bio, přírodní, body to eat, ready to eat“ atp. Z velké části to nebývá pravda a tak pokud chcete mít jistotu, otočte výrobek a přečtěte si jeho INCI (seznam ingrediencí).

Parabeny nejsou jediné úskalí

Kromě výše zmíněných hesel o nezávadnosti kosmetiky dnes již téměř každý druhý produkt nese také označení ,,paraben free, bez parabenů“ a tak dále. Co jsou ale vlastně parabeny a je to opravdu to jediné, čeho se obávat? Parabeny patří mezi konzervanty. Mohou často způsobovat alergické reakce, ale zdaleka nejsou jediným problémem běžné kosmetiky.

Na co dalšího si tedy dát pozor?

Škodit našemu zdraví mohou látky jako EDTA, BHA, BHT, produkty ropy (minerální oleje, parafín), soli hliníku, silikony, nešetrné tenzidy a jiné.

Co s tím?

Dnešní doba je bezesporu dobou chemickou. Je však otázkou, zda je to dobře. Každý z nás má do jisté míry možnost se rozhodnout, jak bude své okolí ovlivňovat. Každý čin začíná od jednotlivce. Proto nebuďme lhostejní. Můžeme tak zlepšit kvalitu života nejen sobě.

Lenka

z blogu o přírodní kosmetice Piosek