Rybí olej proti chřipce - který a kolik?

Dostáváme stále více dotazů, který rybí olej je vhodný jako prevence v chřipkovém období, případně jakou zvolit dávku rybího oleje při již propuklé chřipce. Vyzpovídali jsme odborníky v Regeneračním centru alternativních metod v Praze, kteří mají s islandským rybím olejem Lýsi dlouholeté zkušenosti, a přinášíme souhrn jejich poznatků.

Na imunitu funguje vesměs kterýkoliv rybí olej, který obsahuje omega3, které působí protzánětlivě. Jednoduše řečeno, pokud máme ve stravě dostatek omega3 z živočišných produktů (například z rybího tuku), imunita nemusí bojovat se záněty a má dostatek energie na bakterie a viry. Rostlinné omega3 obsažené například ve lněném oleji nebo chia semínkách takto ovšem nefungují.

Nejvhodnějším výrobkem společnosti Lýsi pro podporu imunity je Immune Max - kapsle se žraločím olejem, které jako jediný doplněk stravy obsahují takzvané alkoxyglyceroly (přítomny v kostní dřeni, játrech a slezině - tedy v imunitních orgánech). Zajímavostí je, že alkoxyglyceroly se přirozeně objevují kromě žraločích jater už jen v mateřském mléce a pokud je kojené dítě nachlazené nebo nemocné, hodnota alkoxyglycerolů v mléce se zvýší. Žraločí játra tvoří celou jednu třetinu váhy žraloka a mnoho studié uvádí, že díky této látce je žralok zdravý a dokáže veškeré toxiny zpracovat.

V Regeneračním centru alternativních metod v Praze mají velmi dobré zkušenosti s následujícím dávkováním Immune Max kapslí se žraločím olejem: v době chřipkové epidemie jsou pro děti vhodné 1-2 kapsle denně (velmi malým dětem je možné kapsli propíchnout a vymačkat z ní olej na lžičku a podávat dva až tři dny). Dospělým 3-4 kapsle Immune Max denně působí antibakteriálně a antivirově. Žraločí olej napomáhá rychlejší regeneraci a v centru v Praze jej doporučují i při detoxikaci organismu.

Poslední dobou jsou velmi obíbené žvýkací tablety s omega3 pro děti. Tento preparát obsahuje ve dvou tabletách doporučené množství omega3 Světovou zdravotnickou organizací pro správný vývoj dítěte, jeho kognitivních funkcí a imunity za předpokladu, že je jeho strava pestrá. Mnohdy tomu tak ale není a v ČR toto doporučované množství nestačí. Pak je vhodné dětem podávat 5-10ml tresčího oleje a jako zpestření jednu žvýkací tabletu denně.

Ve zkratce - pokud se momentálně potýkáte s chřipkou, nebo se hojně vyskytuje ve vašem okolí, sáhněte po kapslích se žraločím olejem. Pokud chcete dlouhodobě podpořit svou imunitu, vyberte rybí olej s omega3, které máme ve formě tekutého oleje na lžičku nebo v kapslích Omega3 Forte.

Přejeme, ať se vám chřipka letos vyhne a pokud ji přeci jen chytíte, ať se z ní brzy vykurýrujete ;).